Orta Karadeniz ve İç Anadolu’nun Yıldızı Boraboy Gölü…

01

Derneğimizin Yerel Kalkınma Strateji (YKS) Planı, on altıncı alt gurup toplantısı 6 Aralık 2018  Perşembe günü  Ladik yolu üzeri ile Canik dağı eteklerindeki beş köy muhtarlığı vatandaşları ile  Boraboy köyü Muhtarlığının ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

10 Aralık 2018 Pazartesi günü Saat 19.30’da Boraboy Merkez camii  yemekhanesinde başlayan toplantıya;  YKS Saha Ekibimizden  Kaymakamlık Yazı İşleri Şefi Turan Yalçın, Taşova Belediyesi personeli Ahmet Gündüz, Taşova Yerel Kalkınma Stratejisi Hazırlama ekibinden YEG Derneği Başkan Yardımcısı Yusuf  Yücel, derneğimiz Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Günaydın, Boraboy Muhtarı S. Ahmet Ertekin ,  Destek Muhtarı  İlyas Koçak, Kozluca Muhtarı Ersan Erol,  Yayladibi Muhtarı Yaşar Abdullah Özen, Mercimek Muhtarlığı adına Sebahattin Püsür İstanbul Boraboylular Derneği Başkanı İbrahim Temiz ile vatandaşlar katıldılar.

Toplantıda hazır bulunan katılımcılara anket formları dağıtıldı. Konu ile ilgili Ahmet Günaydın, derneğimizin kuruluş yapısını ve gayesini Yerel Kalkınma Stratejisi sürecini anlattı. Söz alan Boraboy Muhtarı S. Ahmet Ertekin Boraboy gölünün yayları ile bir bütün olduğunu, Boraboy içindeki tarihi hamam ve Kozlu yaylasındaki Kaya mezarı ile köyümüzü turizm merkezi yapmak istiyoruz. Taşova’ya Orman İşletme Müdürlüğü açılmasını da talep eden Ertekin köyümüzün okulunun yeniden açılmasını talep ediyoruz dedi. Diğer muhtarlar da  sıkıntılarını dile getirerek köyden kente göçün azaltılması konusunda görüşlerini bildirdiler.

02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 bo

Tabiat harikası olarak nitelendirilen Boraboy Gölü, doğa yürüyüşünü, pikniği ve kampı masalsı bir dünyada yaşamak isteyenlerin ilk tercihleri arasında bulunuyor. Atmosferi ile insanın içini huzurla dolduran ve şehir hayatının tüm stresini yok etmeyi başaran Boraboy Gölü’nde kuşların cıvıltıları eşliğinde sevdikleriniz ile unutulmayacak anlar yaşayabilirsiniz.

Temiz hava ve ağaçların eşsiz kokuları ciğerlerinize dolarken kendinizi daha pozitif ve zinde hissedebilirsiniz. İster piknik için isterseniz kamp veya doğayla iç içe olan ağaç evlerde kalmak için gelmiş olun burada zaman geçirmek sizi çok mutlu edecek.

Gölün etrafında bir yükselip bir alçalarak ilerlemekte olan topraklı yolda fotoğraf makineniz ile harika fotoğraflar çekerek bu anları ölümsüzleştirmeyi de deneyebilirsiniz. Ormanı yansıtan bir göl, kestane ağaçlarının arasından göz kırpan sarı ve beyaz çiçekler, çamların yeşilden maviye doğru ahenkli bir şekilde değişen tonları ve ağaçların altındaki kır çiçekleri kendinizi farklı diyarlarda hissetmenize yol açacak.

Aradığınız şey; sessizlik, sakinlik ve doğa ile baş başa kalmanın vereceği huzur ise tüm aradıklarınızı Boraboy Gölü’nün eşsiz atmosferi içerisinde bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir