KALKINMA ÖNCELİKLERİ BELİRLENDİ.

06

Yerel Kalkınma Strateji (YKS) Planı hazırlık çalışmaları çerçevesinde derneğimiz YKS Saha ekibi tarafından 6 tane Odak, 17 tane Alt Grup toplantısı yapıldı.

Derneğimiz; 20 Aralık 2018 Perşembe günü ilçemizdeki Kamu, STK, Özel Sektör, Kadın, Genç, Muhtarlar, Çiftçi ve Emeklilerden oluşan toplumun tüm kesimleri ile Belediye Düğün Salonunda bir araya geldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Dernek Başkanımız Kadir AYDOĞAN, süreç ile ilgili ilçe merkezi ve köylerde yapılan çalışmaların slayt gösterileri eşliğinde bir konuşma yaptı. YKS öncelikleri oylamaya sunuldu. Yapılan oylamada; 1- Kısa tedarik zincirleri ve katma değerli ürün geliştirme,kırsal ekonominin ekonomik çeşitlendirilmesine yönelik kaliteli ürünler ve diğer faaliyetler. 2- Yerel, doğal ve kültürel kaynakların kullanımına doğal, kırsal turizm ürünlerinin geliştirilmesi. 3- Topluluğun kültürel ve sosyal yaşamını artırmak ve yerel örgütleri, dernek ve  STK’ları desteklemek (kadın grupları dahil). 4- Yerel eylem gurupları ağı, en iyi uygulama değişimi, IPARD programlarının yapılması ve kırsal kalkınmaya yeni yaklaşımların öğrenilmesi. Konu başlıkları oy çokluğu ile kabul edildi.

Taşova Yerel Kalkınma Stratejisi Hazırlama ekibinden Derneğimiz Başkan Yardımcısı Yusuf  YÜCEL, dernek Yönetim Kurulu üyemiz Ahmet GÜNAYDIN, yaptıkları faaliyetlerle ilgili hazırladıkları sunumdan sonra katılımcılara ikram yapıldı.

30 yılı aşkın süredir Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan LEADER yaklaşımı, sorunların masa başında tespit ve çözümünden ziyade yerel aktörlerin kalkınma sürecine dahil edilmesini sağlayarak oluşturulan Yerel Kalkınma Stratejilerinin onaylanmasından sonra muhtarlıklar ve sivil toplum kuruluşlarına yaptıkları makul projelerin kabul görmesi sonrasında 1000-5000 Euro karşılıksız hibe desteği sağlanacak.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir